Andelen af unge, der søger en erhvervsuddannelse direkte efter grundskolen, er kun steget med 1,5 procentpoint på landsplan siden 2015, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Men 52 kommuner har haft en fremgang, der ligger over landsgennemsnittet.

Vesthimmerland, Odsherred og Ikast-Brande er blandt de kommuner, der har haft størst succes med at få flere afgangselever til at søger ind på erhvervsuddannelser de seneste syv år.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af tal fra Børne- og Undervisningsministeriet.

I Vesthimmerlands Kommune er antallet af steget fra 22,9 procent i 2015 til 32,6 procent i 2022 svarende til 9,7 procentpoint. Det er kun overgået af ø-kommunerne Læsø og Samsø.

– Der er stor forskel på, hvor godt erhvervsuddannelserne har fat på de unge, rundt omkring i landet. De største fremskridt er sket i dele af Jylland, Fyn og Syd- og Vestsjælland, mens det går langsomt med at få flere unge til at gå den faglærte vej andre steder, siger Mie Dalskov Pihl, chefanalytiker og projektchef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Udvikling på landsplan er stagneret de seneste tre år

På landsplan er søgningen mod erhvervsuddannelserne steget med 1,5 procentpoint i fra 2015 til 2022. I 52 kommuner har man oplevet en fremgang, der ligger over landsgennemsnittet, mens der i 9 kommuner er sket en stigning på 7 procentpoint eller mere. Blandt de 9 kommuner er 5 jyske og 2 ø-kommuner.

– Selvom der i mange kommuner er sket en mindre eller større stigning, viser tallene også, at antallet af unge, der søger ind på en erhvervsuddannelse efter grundskolen fortsat ligger på cirka 20 procent af en årgang, siger Mie Dalskov Pihl.

– Niveauet har ikke rigtigt rykket sig de tre seneste år, og der er fortsat langt til det politiske 2025-mål om, at 30 procent af en årgang, skal søge ind på erhvervsuddannelserne efter grundskolen, siger Mie Dalskov Pihl.

13 kommuner har opnået 2025-målet, mens 38 kommuner har opfyldt 2020-målet på 25 procent.

– Der er lang vej endnu, siger Mie Dalskov Pihl.

Læs analysen her

Analysens hovedkonklusion

  • Søgningen til erhvervsuddannelserne står i stampe. Hver femte afgangselev har i år søgt en erhvervsuddannelse efter grundskolen, og det er på niveau med søgningen de seneste tre år. Siden reformen i 2015 er andelen kun steget med 1,5 procentpoint.
  • Status er, at der er langt til 2025-målsætningen om, at 30 procent af en årgang skal søge en erhvervsuddannelse. 13 kommuner opfylder allerede 2025-målet, og 38 kommuner ligger på mindst 25 procent, som var 2020-målsætningen.
  • Siden erhvervsuddannelsesreformen i 2015 har der været fremgang i mange kommuner. Det er især i kommuner i Jylland, på Fyn samt Syd- og Vestsjælland, at der har været en positiv udvikling i andelen af unge, der har søgt en erhvervsuddannelse.

Oversigt: Udvikling i søgningen til erhvervsuddannelser i kommunerne

Tabellen viser udviklingen fra 2015 til 2022 fordelt på bopælskommune. Tabellen viser andelen af afgangselever, som søger erhvervsuddannelserne.

Andel i 2015 (pct.)Andel i 2022 (pct.)Udvikling i procentpoint fra 2015 til 2022
Læsø45,060,015,0
Samsø20,032,012,0
Vesthimmerlands22,932,69,7
Odsherred19,328,39,0
Ikast-Brande20,529,59,0
Køge15,824,28,4
Lemvig21,629,57,9
Varde22,729,87,1
Mariagerfjord20,527,67,0
Kerteminde25,332,16,8
Frederikshavn24,430,96,5
Viborg20,727,16,5
Stevns19,826,06,2
Aabenraa21,627,66,0
Jammerbugt21,526,85,3
Fredericia21,726,95,3
Ringkøbing-Skjern22,027,25,2
Horsens19,825,05,2
Struer22,928,15,2
Haderslev19,624,34,7
Guldborgsund20,725,24,5
Syddjurs19,523,94,4
Billund25,930,14,2
Brønderslev21,725,74,0
Middelfart20,824,63,8
Kalundborg26,930,53,6
Rebild22,426,13,6
Halsnæs22,325,93,6
Næstved20,523,93,4
Sorø26,329,63,3
Slagelse19,923,03,1
Aalborg16,519,63,1
Brøndby16,319,43,1
Vordingborg22,925,93,0
Svendborg16,219,23,0
Langeland30,133,02,9
Faaborg-Midtfyn24,727,62,9
Kolding19,322,22,9
Hvidovre20,523,22,8
Esbjerg21,223,92,7
Assens28,130,72,6
Sønderborg20,222,72,5
Herning18,721,12,4
Morsø35,838,02,2
Randers19,121,12,0
Hjørring25,227,11,9
Allerød6,38,11,9
Skive22,324,11,8
Ringsted24,326,11,8
Egedal13,915,71,8
Holstebro19,321,11,8
Hedensted24,025,71,7
Faxe27,228,51,3
Gentofte2,63,81,3
Hillerød11,412,71,3
Rudersdal4,45,61,2
Hørsholm4,65,71,1
Aarhus12,213,21,1
Gribskov18,920,01,0
Silkeborg19,820,60,8
Norddjurs30,831,60,8
Favrskov21,421,90,5
Roskilde13,413,80,4
Gladsaxe14,114,50,4
Nyborg27,027,30,3
Solrød14,614,80,2
Lyngby-Taarbæk6,96,90,0
Fredensborg12,612,60,0
Frederiksberg8,07,8-0,1
Skanderborg16,916,8-0,1
Ballerup16,516,3-0,2
Høje-Taastrup19,018,5-0,5
Frederikssund22,121,7-0,5
København11,911,4-0,5
Bornholm25,524,9-0,5
Vallensbæk13,012,5-0,5
Furesø11,210,5-0,7
Holbæk19,418,7-0,7
Odense15,915,1-0,8
Tønder25,724,8-1,0
Albertslund22,621,5-1,0
Vejen31,230,1-1,2
Helsingør14,513,1-1,4
Thisted27,826,4-1,4
Greve18,416,8-1,7
Vejle21,920,2-1,7
Lolland25,223,4-1,7
Ærø34,632,6-2,0
Rødovre20,517,6-2,9
Lejre19,216,0-3,2
Dragør16,813,2-3,6
Odder21,517,3-4,1
Ishøj24,620,5-4,1
Nordfyns28,924,7-4,2
Fanø27,823,5-4,2
Herlev19,815,2-4,6
Tårnby21,116,4-4,7
Glostrup21,916,4-5,6

 Kilde: AE på baggrund af UVM