Samtlige partier, der er valgt til Fredericia byråd, har skrevet under på en konstitueringsaftale gældende fra 2022-2025. Se her alle udvalgsposterne og de eksterne repræsentationer.

I forlængelse af Kommunalvalget den 16. november er der mellem Socialdemokratiet, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Venstre, Nye Borgerlige, SF og Dansk Folkeparti indgået aftale om konstitueringen.

– Partierne ønsker et øget fokus på samarbejdet mellem forvaltningen og politikere, samt den gensidige respekt for hinadens roller og ansvarsområder. Byrådet godkender ansættelser af direktører, men forestår ikke yderligere ansættelser i den kommunale organisation, står der i aftaleteksten.

Politisk udvalgsstruktur

Borgmesterskabet inkluderer borgmester, 1. viceborgmester og 2. viceborgmester som løbende holder møder med direktionen og forereder økonomiudvalgsmøderne.

Konstitueringspartierne har ønsket følgende udvalg:

  • Økonomi- og erhvervsudvalget (9 medlemmer)
  • Børne- og skoleudvalget (5 medlemmer)
  • Unge- og uddannelsesudvalget (5 medlemmer)
  • Bosætnings- og turismeudvalget (5 medlemmer)
  • Kultur- og idrætsuvalget (5 medlemmer)
  • Teknisk udvalg (5 medlemmer)
  • Klima-, energi- og miljøudvalget (5 medlemmer)
  • Beskæftigelses- og sundhedsudvalget (5 medlemmer)
  • Senior- og socialudvalget (7 medlemmer)

Foruden ovenstående udvalg er der det første år i byrådsperioden nedsat to §17 stk. 4-udvalg:

  • Kultur Kasernen
  • Erhverv og beskæftigelse 

Det andet år i byrådsperioden:

  • Evaluering og udvalgsstruktur

Økonomiudvalget:

  • Formand: Steen Wrist (A)
  • Næstformand: Søren Larsen (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Christian Bro (A)
  • Ole Steen Hansen (A)
  • Tommy Rachlitz Nielsen (C)
  • Susanne Eilersen (O)
  • Peder Tind (V)
  • Pernelle Jensen (V)

Børne- og skoleudvalget:

  • Formand: Ole Steen Hansen (A)
  • Næstformand: Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Connie M. Jørgensen (F)
  • Pernelle Jensen (V)
  • Palle Dahl (O)

    Bosætnings- og turismeudvalget:
  • Formand: Susanne Eilersen (O)
  • Næstformand: John Nyborg (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Niels Martin Vind (V)
  • Christian Bro (A)

Kultur- og idrætsudvalget:

  • Formand: Peder Tind (V)
  • Næstformand: David Gulløv (A)
  • Karsten Byrgesen (D)
  • Bente Ankersen (A)
  • Turan Savas (A)

Teknisk udvalg:

  • Formand: Christian Bro (A)
  • Næstformand: Karsten Byrgesen (D)
  • David Gulløv (A)
  • Kenny Bruun Olsen (V)
  • Palle Dahl (O)

Klima-, energi og miljøudvalget:

  • Formand: Tommy Rachlitz Nielsen (C)
  • Næstformand: John Nyborg (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Turan Savas (A)
  • Kenny Bruun Olsen (V)

Beskæftigelses- og sundhedsudvalget:

  • Formand: Connie M. Jørgensen (F)
  • Næstformand: Turan Savas (A)
  • Kirsten Hassing Nielsen (C)
  • John Nyborg (A)
  • Louis Lindholm (V)

Unge- og udannelsesudvalget:

  • Formand: Pernelle Jensen (V)
  • Næstformand: Vibe Dyhrberg (A)
  • David Gulløv (A)
  • Ole Steen Hansen (A)
  • Palle Dahl (O)

Senior- og socialudvalget:

  • Formand: Søren Larsen (A)
  • Næstformand: Kirsten Hassing Nielsen (C)
  • Susanne Eilersen (O)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Bente Ankersen (A)
  • Vibe Dyhrberg (A)
  • Louis Lindholm (A)

Børne og unge-udvalget:

  • Formand: Bente Ankersen (A)
  • Næstformand: Kirsten Hassing Nielsen (C)

§17, stk. 4: Kultur Kasernen:

  • Formand: Turan Savas (A)
  • Næstformand: Niels Martin Vind (V)
  • Kirsten Vad Knudsen (B)
  • Øvrige medlemmer udpeges af byrådet efter indstilling fra kultur- og idrætsudvalget.

§17, stk. 4: Erhverv og beskæftigelse:

Nedsættes af økonomi- og erhvervsudvalget.

§17, stk. 4: Evaluering af udvalgsstrukturen

  • Formand: Kirsten Hassing Nielsen (C)
  • Næstformand: Søren Larsen (A)
  • Niels Martin Vind (V)
  • Øvrige medlemmer udpeges af byrådet efter indstilling fra økonomi- og erhvervsudvalget.

Ekstern repræsentation:

ADP:

  • Næstformand: Steen Wrist (A)
  • Bestyrelsesmedlem: Tommy Rachlitz Nielsen (C)

Fredericia Spildevand og Energi:

  • Formand: Christian Bro (A)
  • Næstformand: Turan Savas (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Kenny Bruun Olsen (V)
  • Nanna Nørholm (B)

MesseC:

  • Næstformand: Susanne Eilersen (O)
  • Bestyrelsesmedlem: Ole Steen Hansen (A)

TVIS:

  • John Nyborg (A)
  • Bente Ankersen (A)

Skærbæk Fiskerihavn:

  • Næstformand: Christian Bro (A)
  • Bestyrelsesformand: Niels Martin Vind (V)

Fredericia Fjernvarme:

  • Karsten Byrgesen (D)

FGU Trekanten:

  • Vibe Dyhrberg (A)

Fredericia Musical Teater:

  • David Gulløv (A)
  • Kenny Bruun Olsen (V)

Futura:

  • Henning Due Lorentzen (A)
  • Henning Hartmeyer (Ø)

Energinist:

  • John Nyborg (A)

Fredericia Gymnasium:

  • Cecilie Roed Schultz (Ø)

Social- og sundhedsskolen:

  • Søren Larsen (A)

Kanalbyen:

  • Næstformand: Steen Wrist (A)
  • Karsten Byrgesen (D)

Fælleskøkkenet Elbo I/S:

  • Cecilie Roed Schultz (Ø)

IBC Lillebælt:

  • Vibe Dyhrberg (A)

Motas:

  • Turan Savas (A)

Sydtrafik:

  • John Nyborg (A)

Vurderingsankenævnet:

  • Karsten Cortz (A)

Skatteankenævn:

  • Lone Thomhav (A)
  • Kirsten Vad Knudsen (B)

Beredskabskommisionen:

  • Steen Wrist (A)
  • Søren Larsen (A)

Ung Fredericia:

  • Cecilie Roed Schultz (Ø)

Business Fredericia:

  • Steen Wrist (A)
  • Niels Martin Vind (V)

Skriv en kommentar